9 spôsobov, ako si zjednodušiť život s kokosovým olejom

20.2. 2018 Barbora Šuleková 211x

Kokosový olej nám určite musel spadnúť z neba, pretože je plný zázrakov. Sú známe mnohé priaznivé účinky nie len vo vnútornom, ale aj vo vonkajšom používaní. Určite ste už počuli, že kokosový olej je dobrý na varenie, pečenie, ako doplnok stravy, na pokožku ako pleťové mlieko a podobne. Ak ste ho ešte nikdy nepoužili, váš život sa musí zmeniť. Ponúkam vám 9 zaujímavostí, s kokosovým olejom, ktoré vám uľahčia každodenný život.

1. Kokosový olej ako holiaci krém

Kokosový olej má naozaj široké použitie. Jednen z jeho účinkov sa využíva napríklad aj keď sa vám nečakanie minie kozmenitka na holenie. Kokosový olej môžu používať nie len ženy, ale aj muži, na holenie brady alebo hlavy, z estetických alebo genetických dôvodov. Kokosový olej nám v tejto sfére ponúka množstvo výhod. Holenie s použitím oleja nám pripomína myslieť na zdravšie a prírodnejšie riešenie, pričom sa vyhýbame chemikáliám a vďaka kyseline laurovej pomáha predchádzať vráskam a iným podráždeniam pokožky.

2. Dezodorant

Pri náhrade estetickej kozmetiky za prírodnejšiu cestu ešte ostaneme. Kokosový olej vieme využiť aj vo vytvorení si vlastného dezodorantu bez chemikálií. Potrebujeme teda kokosový olej (zvlhčovač), sódu bikarbónu (neutralizátor zápachu) a práškový koreňový škrob (alebo iné zahusťovadlo). Môžete si pridať aj svoj obľúbený silicový olej pre príjemnú vôňu. Na začiatku používania sa začnú vyplavovať z tela toxíny, ktoré môžu spôsobiť dočasný, mierne zvýšený zápach, čo ale závisí aj od rôznych faktorov, ako sú genetické predpoklady alebo diéty, ktoré chemické dezodoranty maskujú. Od začiatku aplikácie si však môžete užívať účinok proti poteniu.

3. Opaľovanie

Je známe, že opaľovacie krémy sú nevyhnutné pretože zabraňujú vzniku nepriaznivých UV žiarení a rôznych ochorení kože. Avšak niektoré chemické opaľovacie prípravky môžu obsahovať karcinogény a iné látky, ktoré pre nás môžu pôsobiť nepriaznivo. Preto je niekedy vhodné sa občas natrieť aj kokosovým olejom, ktorý prirodzene obsahuje určitý ochranný faktor. Veľmi vhodné je, keď sa používa aj po opaľovaní. Ukľudňuje pokožku a tiež sa veľmi dobre vstrebáva do kože a nezanecháva mastný film.

4. Lieči bolesti zubov

Ak chcete prírodne liečiť bolesť zubov môžete zmiešať esenciálny olej z klinčekov a kokosový olej. Tinktúru natierajte na miesto bolesti. Je pravda, že hlavnú zložku tu zastupuje olej z klinčekov s analgetickým efektom, ale pridávanie rovnakej časti kokosového oleja prípravok obohatí o antibakteriálne účinky, ktoré pôvod bolesti aj liečia.

5. Znižuje hmotnost

Kokosový olej pôsobí nie len ako rýchly zdroj energie, ale tiež potláča chuť na sladké. Môže vám dokonca pomôcť schudnúť. Stačí ak si spravíte zdravé smoothie a pridáte doň pár kvapiek kokosového oleja. Ten zohráva významnú úlohu pri spalovaní tukov vďaka dôležitým mastným kyselinám. Kokosový olej pomáha udržiavať telo zdravé, zvyšuje metabolizmus a uľahčuje trávenie.

6. Domáca plastelína

Je všeobecne známe, že vačšina detských hračiek pravdepodobne končí v ich ústach. Preto je dobré ujistiť sa, že nič s čím prichádzajú do styku, nie je toxické. Aj vďaka kokosovému oleju viete pre vaše dieťatko vytvoriť prírodné a netoxické ihrisko. Vyrobiť si domácu plastelínu je viac než jednoduché. Všetko čo potrebujete sú 2 hrnčeky hladkej pšeničnej múky, 1 hrnček soli, 2 hrnčeky vody, 2 polievkové lyžice kokosového oleja, 2 kávové lyžičky vinného kameňa a potravinárske farbivo (môžete vynechať). Všetky suroviny zamiešajte a varte na miernom ohni. Premiešavajte a keď sa vytvorí plastelínová hruda, môžete ju vyklopiť, nechať vychladnúť a hrať sa.

7. Bieli zuby

Existuje prirodzená metóda ako si prírodne vybieliť zuby pomocou kokosového oleja. Tým, ako sa stravujeme a čo pijeme sa naše zuby časom stávajú zažltnuté a ničí sa zubná sklovina. Kokosový olej môže pôsobiť ako ústna voda a obsahuje antibakteriálne účinky, ktoré pomáhajú k belším, lesklejším a zdravším zubom. Kokosový olej nám pomáha aj pri liečbe rôznych ústnych ochorení a pri zmierňovaní nepriaznivých symptómov. Skombinujte liečbu stanovenú lekárom s kokosovým olejom a výsledky sa dostavia ešte rýchlejšie.

8. Jednoduché založenie ohňa

Čo ste možno nikdy nepočuli je, že kokosový olej je výborný spôsob ako rýchlo založiť trvácny oheň. Keď pôjdete najbližšie kempovať, vezmite si so sebou kokosový olej, aby ste si mohli ľahko vytvoriť oheň. Nasiaknutý zakladač ohňa v kokosovom oleji oveľa dlhšie spaľuje, čo z neho robí skvelý dlhotrvajúci oheň.

9. Zjemňuje a rozžiari vlasy

V neposlednom rade je kokosový olej tiež veľmi dobrý pre vaše vlasy. Ak máte suché alebo poškodené vlasy mám pre vás riešenie. Jediné čo musíte urobiť je dať kokosový olej do mikrovlnnej rúry a potom si pomocou hrebeňa včešte roztopený olej do vlasov a masírujte prstami. Najlepší spôsob je, keď ste si pred aplikáciou vlasy neumývali aspoň pár dní. Po nanesení oleja na všetky vlasy si urobte klasický drdol, ktorý zabalíte do igelitového vrecúška na 45 minút. Potom vlasy dôkladne umyte. Opakujte kúru párkrát za mesiac a zaručene budete mať jemnejšie a rozžiarenejšie vlasy.

Verte alebo nie, existuje veľa ďalších použití kokosového oleja. Pomáha leštiť drevený nábytok, odstraňovať gumu z kobercov, liečiť ekzém a ďalšie. Tento zázrak vo fľaši je dobré mať pri sebe vždy pri núdzovej situácií. Takže ak sa rozhodnete zlepšiť si svoj život s kokosovým olejom, ujistite sa, že si kúpite dostatok balení – verte mi, budete ich používať.

Barbora Šuleková
Večná milovníčka dobrého jedla, cestovania, zvierat a pozitívnej energie, ktorá Vám bude s radosťou prinášať zaujímavosti o zdravých produktoch, ktoré ponúka LOVEAT 😋