Chia – čarovné tajomstvo Aztékov

22.3. 2018 Barbora Šuleková 184x
Chia semienka patria do skupiny super potravín a obsahujú vysoký obsah mastných kyselín a rôznych prospešných živín. Chia power®, ktoré ponúkame na našom eshope, pochádzajú z Južnej Ameriky, kde sú optimálne podmienky na pestovanie tejto vzácnej byliny. Nepoužívajú sa pri ňom nijaké pesticídy, herbicídy a iné chemické urýchľovače rastu, či hnojivá. V podstate sa tak jedná o čistú a prírodnú bio potravinu. Táto čarovná plodina sa právom považuje za jedno z najstarších zdrojov výživy.

Chia semienka majú veľkú a významnú históriu. Prvé zmienky o pestovaní Chia (Salvia hispanica) siahajú až do dávnych dôb. V roku 2600 pred naším letopočtom tvorili Chia, fazuľa, amarant a kukurica hlavné zložky potravy starých Aztékov a Máyov. V niektorých z týchto kultúr spomínané semienka považovali dokonca za posvätné jedlo. Bolo to v období, keď sa k nim doplavil Krištof Kolumbus. Názov Chia pochádza buď z mayského slova ,,chiabaan“ posilnenie alebo z aztéckeho slova ,,Chian“ mastná.

Chia obsadila popredné miesto v spoločnosti, vďaka svojej všestrannosti. Ľudia verili, že tieto semienka sú cennejšie ako zlato. Boli natoľko cenné, že sa používali ako obchodná mena, na platenie daní a iných transakcií. Boli aj natoľko silné, aby zabránili napr. infekcii a zároveň stimulovali hojenie pri strelných ranách a iných zraneniach. Hrnčiari a maliari používali Chia olej na prípravu lakov a farieb, ktoré boli známe pre ich lesk a odolnosť proti starnutiu. Chia múka bola cenná pre jej dlhodobé uskladnenie pretože obsahuje antioxidanty. Tieto semienka v kombinácii s kukuricou pôsobili aj ako zdroj energie na dlhšie cesty pre poslov a bojovníkov.

Počas kolónii Chia takmer zanikla a stratila svoju poprednú pozíciu v spoločnosti. Táto čarovná plodina prežívala v izolovaných horských oblastiach Mexika a Guatemaly viac ako 500 rokov. Malé kmene, kde ju pestovali, si spôsob pestovania odovzdávali z generácie na generáciu, ako strážené tajomstvo.

Jeden z kmeňov, ktorý Chia pestoval, bol kmeň Tarahumara. V roku 1993 na preteku Leadville Trail 100 (beh na 100 míľ) v Colorade, vyhral Victoriano Churro vo veku 55 rokov. Victoriano pochádzal z kmeňa Tarahumara a bežal v pôvodnej obuvi, bez tréningu, pričom ostatní oveľa mladší súťažiaci s lepším vybavením dobehli s hodinovou stratou. Keďže výhru obhájil aj v roku 1997, stal sa objektom pozorovania, pričom sa zistilo, že súčasťou jeho denného menu sú čarovné Chia semienka. Toto obdobie preto považujeme za znovuobjavenie tejto plodiny.

Semienka Chia sú potravinou, ktorá je ako doplnok stravovania ideálna v podstate pre každého. Pochutiť si na nej môžu deti, dospelí, pomáhajú diabetikom, či pacientom trpiacim kardiovaskulárnymi ochoreniami. Okrem množstva zdravotných benefitov, ktoré ponúkajú, sú tiež známe tým, že dokážu dodať stratenú energiu a udržať ju dlhšiu dobu, pomáhajú pri trávení a chudnutí, sú výborným detoxikantom, predchádzajú starnutiu pleti alebo prispievajú k zdravším zubom a kostiam.

Barbora Šuleková
Večná milovníčka dobrého jedla, cestovania, zvierat a pozitívnej energie, ktorá Vám bude s radosťou prinášať zaujímavosti o zdravých produktoch, ktoré ponúka LOVEAT 😋